Bánfi Tamás: APOKALIPSZIS! és ismét a PARADICSOMBAN! - Paradigmaváltás a társadalomban és a pénzügyekben?

Gyakori mondás: soha ne ítélj meg egy könyvet a borítója alapján. A koronavírus-járvány előtt, 2019-ben jelent meg Bánfi Tamás APOKALIPSZIS? avagy ismét a PARADICSOMBAN? című könyve. Habár megítélni a könyvet valóban csak annak elolvasása után lehet, ebben az esetben mégiscsak van – és nemcsak szimbolikus jelentősége – a külső változásoknak. A 2019-es könyv enyhe optimizmussal íródott. A koronavírus-járvány korábban soha el nem képzelt, abszurd változásokat okozott az egész emberiség életében. A 2021-ben megjelent APOKALIPSZIS! és ismét a PARADICSOMBAN! című könyv e világtörténelmi esemény után meglehetősen feketén látja a jövőt (pedig az írás idején az orosz-ukrán háborúról és annak következményeiről se lehetett tudni), a jövőre vonatkozó alapállás változást a borító és a cím módosítása is kifejezi.

Folytatódik a devizahitelekről szóló vita

Csányi Sándor, Király Júlia és Bánfi Tamás Portfolio-n megjelent gondolatai után most Bánfi Tamás az Indexnek írt véleménycikkében mozgatta meg az állóvizet a devizahitelezés felelősségéről szóló vitában.

Magyar Tudományos Akadémia: Tudós Társaság vagy baráti társaságok Barátságos Mulató Háza?

  • A huszonegyedik században a hagyományos koreográfia elfogadhatatlan: az Akadémia levelező és rendes tagjait nem belterjes ajánlások alapján, hanem széleskörű, nyilvános szakmai kontroll támogatásával kell megválasztani.
  • Az MTA doktorainak, az Akadémia levelező és rendes tagjainak kötelező legyen az MTA internetes felületén az új tudományos eredményeiket folyamatosan röviden (például 1200 karakterben) és konkrétan (hangsúlyozandó: konkrétan) közölni.
  • Az Alapszabály szerint rendes tag az lehet "aki levelező tagságának elnyerése óta jelentős tudományos eredményeket ért el", azaz az akadémiai rendes tagoknak legalább két új tudományos eredménnyel kell bírniuk, amelyek közül legalább egyik levelező taggá válásuk után született.
  • Az akadémiai doktorok és az akadémiai levelező tagok tudományos eredményeinek a nyilvános megismerhetősége révén elkerülhető a saját tudományos eredményeket szómágiával helyettesítő, azt más kutatók későbbi eredményei megalapozójaként értékelő művek és jelöltek sora. Így kizárhatók a következőhöz hasonló összegzésekre támaszkodó aspirációk: "a bonyolult rendszert komplex módon kezeli és értelmezi, amivel utat nyitott további új tudományos kutatási irányoknak".
  • A publikációs jegyzékek és a hivatkozási indexek a szerzőktől származó új tudományos eredmények rövid és konkrét, nyilvánosan olvasható leírását nem pótolják.
  • Ha ma vagy holnap változtatás és változás nem lesz, az Akadémia további osztódása, a "duális" akadémiai rendszer létrejötte elkerülhetetlen. Minta a Magyar Művészeti Akadémia. Létrejönne az új Magyar Társadalomtudományi Akadémia, rövidítve az MTA.

A Közgázon rettegett szoba hatalmas kincseket rejt

A Közgáz 283-as szobájából kikerült a kanapé meg a fotel, a szépreményű, de életük egy részét rettegésben töltő pénzügy szakos diákoknak nem kell felniük attól, hogy stresszhelyzetben elfelejtik a pénzláb definícióját. Bánfi Tamás szobájában pár hete már az egyetemi tanár magángyűjteményéből létrejött Széchenyi István kiállítást lehet megtekinteni.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Egy egész fegyvernemnek kell szembenéznie az új trónkövetelővel: bemutatkozik az RHC-155
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.